Escola / Organització
Escola / Organització
Organització
Qui som

Fundació i patronat

L’Escola Superior de Cinema i Audiovisuals de Catalunya es va fundar el 1993 a partir dels estudis de la Formació Professional d’Imatge i So del Centre Calassanç.

El patronat de la Fundació Privada ESCAC està format per la Universitat de Barcelona, l’Escola Pia de Catalunya, l’Ajuntament de Terrassa, DAMA (Derechos de Autor de Medios Audiovisuales), l’Academia de las Artes y las Ciencias Cinematográficas de EspañaDeluxe.

ESCAC és membre del Centre Internacional de Liaison des Écoles de Cinéma et de Télévisión (CILECT), organisme que reuneix 120 centres de formació especialitzada en l’àmbit de la creació audiovisual, i membre fundador del Groupement Européen des Écoles de Cinéma et de Télévisión (GEECT) i de la Federación de Escuelas de Imagen y Sonido de América Latina (FEISAL).

Col·laboradors

Diferents empreses i institucions ens acompanyen en la nostra missió fundacional; la cerca, formació i promoció del talent, col·laborant tant en el nostre programa de beques com en els serveis que oferim a tota la comunitat.

Gràcies a la col·laboració de l’Institut Català de les Empreses culturals (ICEC), Fundación SGAECinesaDAMA i Netflix, més de 100 alumnes amb pocs recursos estudien cada curs en ESCAC.

  • Institut Català de les Empreses Culturals (ICEC)
    • L’ESCAC i l’ICEC han signat un conveni pel qual s’atorga una subvenció exclosa de concurrència pública per a contribuir a les activitats de formació de professionals del sector audiovisual. Amb aquest acord, l’ICEC contribueix a una bossa general de beques que possibilita a joves amb menys recursos, aconseguir una beca completa de formació dels seus estudis en la ESCAC.
  • Fundació SGAE
    • La Societat General d’Autors i Editors, per mitjà de la Fundació SGAE, dóna suport a l’ESCAC en el desenvolupament de programes relacionats amb la formació, la promoció, la difusió de l’audiovisual, així com la millora del coneixement dels seus alumnes en tot allò vinculat amb l’autoria, el dret d’autor i la propietat intel·lectual. La SGAE i la Fundació SGAE contribueixen amb una bossa de Beques Fundació SGAE dirigides als alumnes de la ESCAC.
  • DAMA
    • DAMA (Drets d’Autor de Mitjans Audiovisuals), l’única entitat de gestió especialitzada en continguts audiovisuals, dóna suport a l’ESCAC en el desenvolupament de programes relacionats amb la formació en l’especialitat de guió, contribuint amb una bossa de beques dirigida a tots els alumnes que cursin el Màster Superior d’Especialitat en Guió.
  • Cinesa
    • La beca talent impulsada per Cinesa i Escac és una beca destinada a ajudar a joves talents. Gràcies a aquesta beca, cada any un alumne de primer curs podrà accedir al Grau en Cinematografia sense cost de matrícula (excloent les taxes i despeses administratives). A més, la beca talent té un caràcter prorrogable per als dos cursos següents.
  • Netflix
    • Les beques ESCAC – Netflix s’han dissenyat per a promoure les carreres de persones pertanyents a minories o grups socials que, per qüestions sistèmiques, estan infrarepresentats en el sector audiovisual espanyol. L’objectiu d’aquestes beques és impulsar l’equitat creativa i fomentar la presència de persones amb diversitat cultural, amb diversitat sexual i de gènere, i/o amb discapacitat davant i darrere de les càmeres. Amb el suport del Fons per a la creativitat inclusiva de Netflix España, es convoquen dues beques per al Màster en Guió.
  • RESA
    • RESA és la xarxa de residències universitàries més important i extensa del país, amb més de 40 residències en 21 ciutats espanyoles diferents. El grup RESA col·labora cada any amb l’ESCAC.
  • CineTools
    • L’empresa líder en la venda de consumibles, accessoris i eines professionals per a cinema i televisió ofereix un descompte del 5% per als estudiants de ESCAC en tot el catàleg de productes CineTools.
  • ZY Culture and Art Studio of Shanghai
    • La ESCAC i ZIYOU col·laboren en l’organització d’un workshop de llenguatge cinematogràfic a la Xina per a formar a directius i càrrecs intermedis de sectors de l’art, disseny i arquitectura.

Equip humà

Les persones que formen l’equip humà de l’ESCAC estan a la disposició de tot l’alumnat i la comunitat: equip pedagògic, administratiu, de gestió i de serveis.

  • Direcció

    • Sergi Casamitjana
  • Pedagogia

    • Directora de Currículum: Aintza Serra
    • Director d’Estudis: Jaume Macià
    • Coordinadors
    • Coordinadora del Grau en Cinematografia: Laura Diego laura.diego@escac.es ext. 109
    • Coordinadora del Màster Universitari en Estudis de Cinema i Cultures Visuals: Sílvia Calabuig silvia.calabuig@escac.es ext. 107
    • Coordinador del Màster Superior d’Especialitat: Jofre Farré jofre.farre@escac.es
    • Coordinadors de Màsters Propis: Christian Checa christian.checa@escac.es ext. 124, Sílvia Calabuig silvia.calabuig@escac.es ext. 107 i Tere Zuluaga tere.zuluaga@escac.es ext. 126
    • Coordinador de Foundation: Tere Zuluaga tere.zuluaga@escac.es ext. 126
    • Coordinador de One Year Filmmaking: Sílvia Calabuig silvia.calabuig@escac.es ext. 107
    • Coordinadora de Construcció Efímera: Tere Zuluaga tere.zuluaga@escac.es ext. 126
    • Coordinador de VFX: Lio Estivill lionel.estivill@escac.es
    • Coordinador de Muntatge: Alfredo Ruiz alfredo.ruiz@escac.es ext. 118
    • Coordinador de Fotografia: Jordi Bransuela jordi.bransuela@escac.es ext. 136
    • Coordinador de Documental: Orlando Arriagada orlando.arriagada@escac.es
    • Coordinadora d’Art: Tere Zuluaga tere.zuluaga@escac.es ext. 126
    • Coordinador de Producció: Jofre Farré jofre.farre@escac.es
    • Caps de departament
    • Cap departament Guió: Aintza Serra
    • Cap departament Muntatge: Elena Ruiz
    • Cap departament So: Marc Bech
    • Cap departament VFX: Luís Castells
    • Cap departament Direcció: Mar Coll
    • Cap departament Producció: Jofre Farré
    • Cap departament Direcció Artística: Tere Zuluaga
    • Cap departament Direcció de Fotografia: Vanesa Sola
    • Cap departament Film Studies: Sergi Sánchez
    • Cap departament de Tecnologia: Xavier Bonet
    • Assistència departament d’Art: Judit Alonso judit.alonso@escac.es
    • Assistència Pedagogia: Dalal Battikh dalal.battikh@escac.es ext. 141
    • Mediateca: Luis Ortubia mediateca@escac.es ext.166
  • Admissions i atenció a l’alumnat

    • Cap departament d’Admissions: Aritz Lekuona aritz.lekuona@escac.es ext. 134
    • Informació i admissions: Iván Llano ivan.llano@escac.es ext. 169
    • Secretaria Acadeèmica: Marta Figueras marta.figueras@escac.es ext.104
    • Beques: Dalal Battikh dalal.battikh@escac.es ext. 141
    • Escola – Empresa: Xavier Parache i Alexander Arias alexander.arias@escac.es ext 110
  • Comunicació i màrqueting

    • Cap de Màrqueting i Relacions Internacionals: Aritz Lekuona aritz.lekuona@escac.es ext. 134
    • Relacions Institucionals: Marc López marc.lopez@escac.es ext.167
    • Product Managers: David Planagumà david.planaguma@escac.es ext.134 i Nacho Moliné nacho.moline@escac.es ext. 117
    • Comunicació  Glòria Vidal gloria.vidal@escac.es ext. 155
    • Disseny: Tamara Sánchez tamara.sanchez@escac.es ext. 163
    • Assistència Comunicació i Disseny: Marta Cuesta marta.cuesta@escac.es
    • Producció d’Audiovisuals: Lucas Parra lucas.parra@escac.es Gerard Claramunt gerard.claramunt@escac.es
  • Serveis

    • Cap de Serveis: Marc López marc.lopez@escac.es ext.137
    • Gestor de Serveis: Alexander Arias alexander.arias@escac.es
    • Cap d’Administració: Elisabet Tobella elisabet.tobella@escac.es ext. 167
    • Administració: Carme Bescós carme.bescos@escac.es ext. 161, Montserrat Espín montserrat.espin@ escac.es ext. 121, Marta Navarro marta.navarro@escac.es ext. 114 i Jordi Bueno jordi.bueno@ escac.es
    • Caps de TIC: Juli Creus juli.creus@escac.es, Marc Bassó marc.basso@escac.es ext. 164
    • TIC: Oleguer Palet oleguer.palet@escac.es, Pablo López @pablo.lopez@escac.es, Andriy Yatsenko ticescac@escac.es ext. 164
    • Recursos Humans: Susana Valls susana.valls@escac.es ext.125
  • Recursos

    • Cap de Recursos: Alfred Aventín alfred.aventin@escac.es ext. 159
    • Coordinador de Recursos: Alfredo Ruiz alfredo.ruiz@escac.es ext. 118
    • Magatzem i materials Farinera:: Juan Lozano juan.lozano@escac.es, Roi Carvajal roi.fernandez@escac.es, Marc Giralt marc.giralt@escac.es (càmeres) ext. 120, Sergi Amorós
    • Magatzem i materials Vapor: Xavier Manau xavier.manau@escac.es, Xavier Mateu xavier.mateu@escac. es ext. 115
    • Cap d’instal·lacions i manteniment: Lucas Koller lucas.koller@escac.es
    • Manteniment: Fermín Betancur fermin.betancur@escac.es ext. 168 y Mariano Jiménez
  • Escac Films

    • Directora: Lita Roig lita.roig@escac.es
    • Coordinadora de producció: Olga Doganoc olga.doganoc@escac.es ext.106
    • Coordinadora de postproducció: Martina Saez martina.saez@escac.es ext.129
    • Coordinador de promoció: Gerard Vidal gerard.vidal@escac.es ext. 128
  • Cine Base

    • Directora: Aintza Serra
    • Coordinadors: Sílvia Cerdanya silvia.cerdanya@escac.es i Alicia Mínguez alicia.minguez@escac.es ext. 138

Les cookies són importants per a vostè, influeixen en la seva experiència de navegació, ens ajuden a protegir la seva privacitat i permeten realitzar les peticions que ens sol·liciti a través de la web. Utilitzem cookies pròpies i de tercers per a analitzar els nostres serveis i mostrar-li publicitat relacionada amb les seves preferències sobre la base d'un perfil elaborat amb els seus hàbits de navegació (per exemple, pàgines visitades). Si consent la seva instal·lació premi "Acceptar cookies", o també pot configurar les seves preferències prement "Configurar cookies". Més informació en la nostra " Política de cookies"
Configurar cookies Aceptar cookies
Panel de configuración de cookies

Aquest és el configurador avançat de cookies pròpies i de tercers. Aquí pot modificar paràmetres que afectaran directament la seva experiència de navegació en aquesta web.

Cookies de Personalització

Aquestes cookies estan relacionades amb característiques generals com, per exemple, el navegador que utilitza, i podrà disposar d'una experiència i continguts personalitzats.

No vull cookies de Personalització (Amb la seva selecció no podem oferir-li una navegació i continguts personalitzats)
Cookies Analítiques

Permeten mesurar, de manera anònima, el nombre de visites o l'activitat. Gràcies a elles podem millorar constantment la seva experiència de navegació. Podrà disposar d'una millora contínua en l'experiència de navegació.

No vull cookies Analítiques (Amb la seva selecció no podem oferir-li una millora contínua en l'experiència de navegació)
Guardar configuració
Popupcontent

Acceptar